Przesadzanie kwiatow w ogrodku krok po kroku

Przesadzanie kwiatow w ogrodku krok po kroku

Ogrod – porady: Przesadzanie kwiatow w ogrodku krok po kroku

Kwiatki przesadzać należy zawsze po każdym sezonie zimowym. Jest to niezbędne, aby roślina rozwijała się tak jak należy i nie chorowała, a nawet jeżeli już jest zakażona, przestała cierpieć i odrodziła się na nowo. Konieczne okazuje się przenoszenie kwiatów z jednej donicy w drugą na przykład wtedy, kiedy ma ona już na tyle duże rozrosty, że w ogóle się nie mieści w dotychczasowy pojemnik, w jakim występuje. Musimy wiedzieć, że istnieje kilka sprawdzonych zasad związanych z przesadzaniem kwiatków. Po pierwsze jeżeli roślinki, jakie chcemy przesadzić są stosunkowo niewielkie, powinniśmy je wybijać z doniczek. Przy nieco większych gabarytowo donicach natomiast konieczne jest i wyjmowanie ich przez wykorzystanie do tego celu noża.

Po co? Otóż w ten sposób możemy obwodzić długim scyzorykiem wewnętrzną ścianę donicy i później wygodnie rozłożyć je w kierunku poziomym a zatem delikatnie wyjąć bylinę bez jej naruszenia. Warto także zastosować ten sam trik wtedy, kiedy roślina jest bardzo mocna rozrośnięta, a jej dotychczasowa doniczka jest dość niewielkich gabarytów. Musimy też pamiętać, że czasami robi się z gęstawych i mocno zbitych korzeni swego rodzaju kożuch, wtedy najlepiej go nieco ponacinać w wielu punktach a także rozluźnić korzenie palcami czy nożem. Jeżeli podczas procesu przesadzania kwiatów dostrzeżemy, że wierzchołki korzeni są brunatne, prawdopodobnie nasza bylina jest chora. Wtedy jedyne co pozostaje, to te naruszone w jakości części rośliny po prostu odciąć.

Podłoże zawsze trzeba podlać, same byliny powinniśmy natomiast odpowiednio nawozić i w tym celu wymagane jest odczekanie średnio pół miesiąca a czasem nawet do miesiąca czasu od momentu zakończenia przesadzania.

– autor artykułu

Polecamy

Polecamy gry na