Pierwiosnki w ogrodzie

Pierwiosnki w ogrodzie

Ogrod – porady: Pierwiosnki w ogrodzie

Posiadając wolną przestrzeń do zagospodarowania na ogródek, warto byłoby postawić przede wszystkim na ciekawe kompozycje kwiatowe, które urozmaicą i stosownie upiększą Twoją przestrzeń przed czy za domem. Jednym z kwiatów, który niewątpliwie warto zasadzić w swoim ogrodzie okazuje się pierwiosnek. Jest to symbol rodzącej się do życia po zimie przyrody, znak charakterystyczny następującej wiosny i mijających roztopów.

Jest to jedna z pierwszych roślin w sezonie, bylina niesamowicie dekoracyjna oraz bardzo oryginalna. Typowo polski kwiatek, jaki powinien znaleźć się w każdym przydomowym ogródku. Warto wiedzieć, że pierwiosnki dostępne są w większych kwiaciarniach już nawet w okresie przedwiośnia, najczęściej wówczas można natknąć się na pierwiosnki w trzech ich standardowych odmianach, a mianowicie ślimakowate, bezłodygowe oraz kubkowate. Warto wiedzieć podczas charakterystyki tej byliny, iż specyficzne, dość ciekawe słownictwo pierwiosnek oznacza nic innego jak Primula czyli w dosłownym tłumaczeniu z języka łacińskiego jest to pierwsza w roku.

Pierwiosnki są kwiatami dostępnymi w przeróżnych odmianach, gatunkach, jakie są mocno zróżnicowane przede wszystkim barwami. Ich rozmaitość kolorystyczna sprawia, że nasz ogródek aż roi się od rozmaitych barw. Popularne są przede wszystkim pierwiosnki bezłodygowe, które z języka łacińskiego określa się dosłownie jako P.acaulis bądź P.vulgaris. Ten typ byliny opisywanej w niniejszym tekście jest bardzo dekoracyjny, mocno ozdobny. Posiada niskie rośliny, jakie komponują się w charakterystyczną rozetę liściową. Jego kwiaty osiągają średnicę między cztery a pięć centymetrów. Są one najczęściej w bieli, ale nie tylko. Równie dobrze można je wynaleźć we wszystkich kolorach tęczy.

Bylina tej kategorii może występować zarówno pojedynczo, z osobna, jak także komponować się w kolorowe kompozycje kwiatowe z rozmaitych odmian. Świetnie pokazuje się klasyczny pierwiosnek z towarzystwie hiacyntów, narcyzów oraz krokusów. Zupełnie innym rodzaje pierwiosnków są pierwiosnki kubkowate. Ich charakterystyczne nazewnictwo wzięło się stąd, że mają one specyficzne kubkowate konstrukcje. Są one w kulistym baldachu. Mają rozetowe liście, wywodzą się z obszaru Chiń. Osiągają przeważnie wysokość wynoszącą między dwadzieścia pięć a trzydzieści centymetrów. Są obecne także w odmianach doniczkowych.

Często w takiej właśnie postaci hodują je ogrodnicy. Mają łodyżkę w charakterystyczny sposób pokrytą meszkiem.

– autor artykułu

Polecamy

Polecamy gry na